rekuperacja

Duża energooszczędność dzięki wentylacji mechanicznej

Domy energooszczędne zyskały uznanie wielu rodzin na Śląsku. Mimo dużej dostępności paliw węglowych do utrzymania ciepła w sezonie grzewczym, każdemu zależy na jak najniższych kosztach. Szukają więc gotowych rozwiązań, które pozwolą jak najdłużej zachować wysoką temperaturę.

Rekuperacja oczyszczająca powietrze

rekuperacjaJednym z nich jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem pozyskująca maksymalną ilość ciepła z powietrza i przekazująca je nowej partii podczas procesu wymiany. Dzięki temu rekuperacja uznawana jest za częściowe zastąpienie ogrzewania centralnego, zwłaszcza kiedy zapotrzebowanie nie jest tak duże. Ludzie zaczęli zwracać uwagę na ciągle wzrastające koszta utrzymania ciepła w domu. Wolą więc zainwestować w system, który w przyszłości się zwróci w postaci niższych rachunków. Istotny jest także fakt filtracji powietrza i pozbawiania go szkodliwych substancji, co na Śląsku jest niemal niezbędne. Właściwa izolacja budynków mieszkalnych wymaga takiego typu wentylacji, który pozwoli powstrzymać wilgoć i zapewnić trwałość konstrukcji. Energooszczędna rekuperacja na Śląsku występuje przede wszystkim na obrzeżach miast, gdzie powietrze jest pozatruwane toksynami z licznych fabryk. Różnego rodzaju alergeny podczas filtracji są usuwane, co sprzyja komfortowi alergików.

rekuperacjaW innych wypadkach rodziny wystrzegają się otwierania okien w celu wietrzenia pomieszczeń ze względów zdrowotnych. Rekuperacja stanowi dodatkowe źródło zachowania ciepła w domu i pozwala na wiele oszczędności, ale tylko wtedy, gdy urządzenie zostanie właściwie dobrane. Na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów rekuperatorów o większej lub mniejszej mocy. Zawsze trzeba brać pod uwagę powierzchnię mieszkania, by rekuperator nie stał się dodatkowym obciążeniem kosztów za energię, kiedy wystarczyłoby urządzenie o najmniejszej mocy. Jest wiele powodów, które przemawiają za tym, by zapomnieć o tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, a wybrać mechaniczną wpływającą na zdrowie oraz samopoczucie. Zapotrzebowanie na ciepło w takim domu jest zdecydowanie mniejsze, co jest odczuwalne już po pierwszym miesiącu użytkowania. System rekuperacji wraz z wentylacją mechaniczną najlepiej zaplanować jeszcze w trakcie budowy domu. Muszą zostać poprowadzone właściwe kanały pozwalające na swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami.

Poza tym musi zostać wyznaczone miejsce, gdzie będzie znajdowała się centrala rekuperatora. Można nią sterować za pomocą specjalnego oprogramowania. Dostosowywać temperaturę oraz przepływ świeżego powietrza. Minimalizuje się koszty ogrzewania zimą, a latem dostarcza więcej świeżego powietrza.