podstawka pod wanienkę

Jaką wanienkę dla dziecka wybrać?

Kompletując wyprawkę dla dziecka, na liście pojawiają się takie akcesoria jak ubranka, laktator, butelki czy wanienka. Ta ostatnia budzi duże wątpliwości, bo trudno wybrać tę najlepszą, dostosowaną do potrzeb noworodka. Kupić ją ze stelażem? Kąpać dziecko w łazience czy w pokoju? Codziennie czy raz na jakiś czas? Podpowiadamy.

Podstawka ma wiele zalet

podstawka pod wanienkęGdy rodzi się dziecko, zmienia się wszystko. Maluszek wymaga czułości, opieki, ale też właściwej higieny. I choć jest to sprawa oczywista, wielu rodziców bardzo się tego obawia. Boją się zwłaszcza kąpać noworodka zarówno dlatego, że jest tak mały, jak i ze względu na kikut pępowinowy, którego boją się zamoczyć. Rodzi się też pytanie, jak często kąpać dziecko. I tu szkoły są dwie. Jedna mówi, że codziennie, druga – raz na 2-3 dni. Warto posłuchać głosu własnej intuicji, która podpowie, które z tych rozwiązań będzie dla dziecka najkorzystniejsze. Dużym ułatwieniem może być zakup dobrej jakościowo wanienki. Powinna być wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Warto, by miała specjalny odpływ, który ułatwi jej opróżnianie. Wiele zalet ma też podstawka pod wanienkę. Ułatwia kąpiel maluszka, bo rodzic może go pewniej chwycić. Nie musi się też nachylać i obciążać kręgosłupa, który i tak najpewniej jest zmęczony po wielu godzinach noszenia na rękach noworodka. Specjalna podstawka umożliwia również postawienie wanienki tam, gdzie jest nam najwygodniej. Wiele osób myśli, że zabiegi pielęgnacyjne można przeprowadzać wyłącznie w łazience.

podstawka pod wanienkęZgadza się, jednak zdarza się, że kąpiel noworodka tam nie jest możliwa (jest za mało miejsca lub temperatura powietrza jest za niska). W takiej sytuacji konieczne jest wykąpanie dziecka w salonie lub pokoju maluszka. Musi być tam na tyle wygodnie, by móc się swobodnie poruszać oraz ciepło (noworodki nie mają jeszcze wykształconego ośrodka termoregulacji). Co ważne, kąpiąc dziecko w wanience umocowanej na stelażu zadbajmy o to, by w pobliżu znajdowały się wszystkie niezbędne kosmetyki, na przykład żel pod prysznic od pierwszych dni życia lub hipoalergiczne mydło. Warto też przygotować przewijak, a na nim oliwkę, ubranka na zmianę i pieluszkę. Kąpiel noworodka to dla rodziców duże źródło stresu. Często kobiety oddają tę powinność mężczyznom, bo mają silniejszą i pewniejszą dłoń. To zresztą bardzo dobry pomysł, bo służy budowaniu więzi z ojcem.

W kąpieli może tez pomagać starsze rodzeństwo, które od pierwszych dni pojawienia się dziecka w domu warto angażować w kwestie pielęgnacyjne. Dla starszej pociechy będzie to niezwykle ważne, bo nie poczuje się zepchnięte na boczny tor.