kalosze ochronne

Kto powinien nosić w pracy kalosze ochronne?

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) nakazują, by pracownik był odpowiednio zabezpieczony przez możliwymi urazami, jakich doznać może w miejscu pracy. Odzież robocza i buty powinny być tak zaprojektowane, by uchronić przed ewentualnym poślizgnięciem się czy przemarznięciem.

Kalosze w ogrodnictwie

kalosze ochronneStąd potrzeba zaopatrzenia pracowników we właściwy ubiór. Kto powinien nosić specjalne kalosze ochronne? Jak powinny być zaprojektowane? W różnych gałęziach przemysłu konieczne jest stosowanie obuwia ochronnego. Jest ono obligatoryjne dla wszystkich pracowników, którzy narażeni są na niebezpieczeństwo w miejscu pracy. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim ludziom półbuty lub kalosze ochronne z podnoskiem lub bez. Dotyczy to choćby górników, pracowników myjni i stacji benzynowych. Powinny być tak zaprojektowane, by nie ślizgały się na wodzie, oleju lub smarach. Co równie ważne, muszą spełniać odpowiednie normy, dlatego warto kupować obuwie i odzież roboczą od sprawdzonych producentów. Kalosze ochronne z podnoskiem znajdują również zastosowanie w ogrodnictwie i leśnictwie. W określonych przypadkach jest również niezbędne na budowach. Jako że pracownik spędza w nich dużo czasu, powinny być wygodne i ergonomiczne. W okresie jesienno-zimowym zaleca się, by miały również specjalne wkładki filcowe, które ochronią stopę przed zimnem.

kalosze ochronneCo ważne, kalosze takie muszą być wytrzymałe i solidnie wykonane. W sklepach z artykułami BHP kupić można również kalosze ochronne z podnoskiem stalowym oraz stalową wkładką. Chronią one palce przed przebiciem, np. gwoździem, oraz przed uderzeniem z bardzo dużą energią i zgnieceniem. Warto, by tego rodzaju obuwie miało również właściwości antyelektrostatyczne i było odporne na działanie olejów różnego typu, smarów, benzyny oraz innych rozpuszczalników organicznych. Warto wspomnieć ponadto, że kalosze są najczęściej produkowane z mieszanki nitrylu z PCV. Ich cena nie jest wysoka. W zależności od modelu waha się od 50 do 100 złotych. Kolor najczęściej jest bardzo ciemny – czarny lub granatowy, aby obecne na obuwiu zabrudzenia nie były zbyt widoczne. Kupić można również kalosze żółte. Zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej i obuwia jest uwarunkowane literą prawa.

Dotyczy to konkretnych dziedzin przemysłu. Tego rodzaju ubrania i buty mają nie tylko uchronić odzież pracownika przez zniszczeniem i ubrudzeniem, ale też ochronić go przez zagrożeniami chemicznymi, mechanicznymi, termicznymi oraz atmosferycznymi. Są one udostępniane pracownikowi bezpłatnie.