pojemniki na deszczówkę

Pojemnik na wodę deszczową

Zrównoważone korzystanie z surowców naturalnych to obowiązek każdego, komu bliska jest przyszłość naszej planety. Powinno się jak najczęściej korzystać z tzw. szarej wody. Może ona pochodzić z wanny czy pralki. Nadaje się do ponownego użycia np. do spłukiwania toalety. Jednak mało które gospodarstwo domowe decyduje się na instalacje takiego systemu, a szkoda.

Pojemniki do magazynowania deszczówki

pojemniki na deszczówkęMontaż takiego systemu wymaga sporych nakładów finansowych. Można jednak zrobić coś, co również znacząco wpłynie na ograniczenie zużycia wody. Wystarczy zainwestować w przydomowe pojemniki na deszczówkę, które są bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w rodzinnych ogródkach działkowych czy na terenie prywatnych posesji. Dzięki niemu woda, która spada za darmo z nieba, może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Najwięcej osób wykorzystuje ją do pielęgnacji trawnika w ogródku. Można także podlewać nią rośliny, dla których woda deszczowa jest cennym składnikiem. Wynika to z tego, że posiada w swoim składzie wiele cennych pierwiastków i niską zawartość szkodliwego chloru. Dzięki temu jest lepiej przyswajalna przez rosnące krzewy czy drzewa. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w jednak regionach, które są wysoko uprzemysłowione. Instalując tego typu system, można zakupić modele podziemne oraz naziemne. Te pierwsze mogą być zamontowane w dole wykopanym bezpośrednio w ziemi.

pojemniki na deszczówkęZdarza się, że są umieszczane w piwnicy. Bardziej zaawansowane modele mogą filtrować wodę w taki sposób, by nadawała się także do innych czynności oprócz podlewania kwiatów. Będzie nadawała się także do użycia w pralce czy jako woda do spłukiwania toalety. W porównaniu do nadziemnych wersji podziemne są bardziej pojemne. Dzięki temu sposobowi zamontowania do środka dostanie się minimum światła. Jeśli ma się duży dom z dużą ilością domowników, system można rozszerzyć o dodatkowe zbiorniki. Gdy jest się posiadaczem niewielkiego ogródka, może sprawdzić się naziemny pojemnik. Wyglądem nie musi on w ogóle przypominać plastikowego kontenera. Może przypominać kominek albo pojemnik w kolorze elewacji. Warto zastanowić się nad tym, co można zrobić dobrego dla planety. Jedni ograniczają ilość śmieci, a jeszcze inni starają się oszczędzać wodę.

Do realizacji tych drugich działań przydadzą się plastikowe zbiorniki, dzięki którym woda będzie przechowywana we właściwych warunkach. To neutralne opakowanie, które nie zakwasi ani nie zanieczyści przechowywanej deszczówki. Dzięki temu można uzyskać dostęp do darmowej wody, która przyda się do wielu czynności.