wiercenie studni

Rodzaje studni i sposoby ich wiercenia

Własne ujęcie wody jest niezwykle istotne zwłaszcza jeśli decydujemy się na budowę domu na wsi. W większości miejscowości niestety woda miejsca nie została doprowadzona do wielu działek, dlatego trzeba na własną rękę zastanawiać się nad tym, jaki sposób pozyskanie wody będzie najskuteczniejsze.

Wiercenie studni na działce

wiercenie studniZazwyczaj mieszkańcy decydują się na budowę studni, która wystarczająco głęboko wykopana pozwoli korzystać ze źródeł przez wiele lat. Trzeba jednak wiedzieć jaki rodzaj studni dopasować do konkretnego terenu oraz która będzie najwydajniejsza. Budowa studni nie należy wcale do skomplikowanych, wystarczy ekipa z profesjonalnym sprzętem, która w przeciągu kilku godzin jest w stanie osiągnąć wystarczającą głębokość. Najpierw należy wybrać jeden spośród trzech rodzajów: wkręcaną, kopaną oraz wierconą. Ze względu na długi czas pracy oraz brak precyzji podczas tworzenia otworu studnia kopana nie jest już wykonywana. Dwa pozostałe rodzaje do tej pory są bardzo popularne, jednak wiercenie studni wykonywane jest znacznie szybciej i pozwala na przedostanie się do głębszej warstwy. Wykonanie otworów wiertniczych to tylko pierwsza część pracy, dopiero kiedy zostaną wprowadzone rury o dość wąskiej średnicy można powiedzieć, że wykop studni został zakończony. Poza domami jednorodzinnymi wiercenie studni często odbywa się na terenie ogródków działkowych, czy niewielkich firm, które pragną oszczędzić ponieważ zużywają duże ilości wody.

wiercenie studniStudnie głębinowe wyróżniają się tym, że pobierają wodę z warstw wodonośnych, które zostały zabezpieczone dużą ilością filtrów. W ten sposób żadne zanieczyszczenia nie przedostają się wraz z wodą do mieszkania. Zazwyczaj osiągana głębokość wynosi około 30 metrów, dzięki czemu nie ma możliwości by w pewnym momencie całkowicie zabrakło wody. Przyłącza wykonywane przez profesjonalne firmy zawsze wykonywane są kompleksowo. Nie tylko zostaje wywiercona studnia zabezpieczona filtrami oraz rurami, ale również woda zostaje poprowadzona do rozdzielni w domu, gdzie rozchodzi się ona do każdego pomieszczenia. Zanim zostanie wykonane wiercenie studni i kompleksowe przyłącze ekipa wykonuje oczywiście badanie wody gruntowej sprawdzając czy nadaje się ona do spożywania.

Dopiero po otrzymaniu wyników wykonywane są wszelkie niezbędne prace, ograniczone w czasie do minimum. Nie trzeba również martwić się o pozwolenie oraz dokumentację, ponieważ wszystkim zawsze zajmują się profesjonaliści. My po zakończeniu prac możemy cieszyć się czystą wodą doprowadzoną do każdego miejsca w domu.