siatka leśna

Zabezpieczenie terenu budowy siatką leśną

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, wymagające czasu. Prace budowlane zwykle trwają od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Na ten czas teren budowy dobrze jest zabezpieczyć, zwłaszcza jeśli nasz dom powstaje w bliskim otoczeniu lasu. Wówczas szkody na budowie mogą zostać wyrządzone nie tylko przez potencjalnych złodziei, ale także przez leśną zwierzynę.

Siatka leśna jako ogrodzenie

siatka leśnaZatem zabezpieczenie terenu budowy powinno być jednym z pierwszych podjętych kroków. Oczywiście możemy zdecydować się od razu na budowę docelowego płotu, który został uwzględniony w projekcie, jednak zwykle wymarzone ogrodzenie jest dość kosztowne i wymaga sporego nakładu finansowego. W obliczu budowy domu nie zawsze dysponujemy środkami finansowymi, które pozwalają na wybór docelowych rozwiązań, dlatego w ramach kompromisu można zdecydować się na ogrodzenie tymczasowe. Taka opcja jest słuszna również dla tych, którzy mają w planach wybór bardzo drogiej bariery. Jak wiadomo, plac budowy to miejsce bardzo dynamiczne, gdzie często korzystamy z pomocy różnego rodzaju maszyn, mogących uszkodzić kosztowne elementy konstrukcji płotu, dlatego w tym przypadku tania siatka leśna będzie najlepszym rozwiązaniem na czas powstawania domu. Przed zakupem warto nie tylko dokładnie zmierzyć teren naszej działki, ale również zasięgnąć informacji, jaka zwierzyna może znajdować się na terenach, gdzie stawiamy swoje lokum.

siatka leśnaJeśli nie jest to teren, który znamy, możemy zdobyć taką wiedzę na przykład w siedzibie leśnictwa nadzorującego daną okolicę. Od gatunków występujących na okolicznym terenie zależeć będzie wysokość i gęstość siatki. Mając do czynienia z drobną zwierzyną, na przykład królikami czy lisami, wówczas wystarczy siatka, nieprzekraczająca 160 centymetrów wysokości, powinna być natomiast zagęszczona od dołu, najlepiej co 5 centymetrów, do wysokości 80 centymetrów nad ziemią. Jeśli z kolei na naszym terenie obecny jest dzik, wtedy siatka powinna być wykonana z grubszych drutów, a występowanie jelenia oznacza konieczność zastosowania ogrodzenia o wysokości co najmniej 2 metrów. Gęstość siatki jest uzależniona również kraina geograficzna i ukształtowanie terenu. Na terenach górzystych powinno się zastosować siatki z najmocniejszych drutów, ale zagęszczenie powinno być mniejsze.

Zabezpiecza to przed uszkodzeniem ogrodzenia przez zsuwanie się śniegu po pochyłych powierzchniach w czasie wiosennych roztopów, a szeroki rozstaw nie spowoduje gromadzenia się nawiewanego śniegu pod płotem, co zmniejszałoby wysokość bariery. Na terenach nizinnych, z łagodną zimą można zastosować większą gęstość.